Kazachstán

Almaty

 

Doprava:

Pokud jedete vlakem, dojeďte vždy do stanice Almaty II, která leží na severním okraji centra. Po východu z nádraží je asi 1 km nalevo autobusové nádraží Sayahat. Nejdůležitější je však autobusové nádraží Sayran na jihozápadě města, mnohem rychlejší jsou maršrutky, ovšem od nádraží musíte přestupovat (jeďte nejlépe kousek nahoru na ulici Abaje a potom přímo). V roce 2014-2015 však bude autobusové nádraží přesunuto do nové lokality. 

Vlak: 

Astana firmennyj vlak (odj. 14.20) - 3900 KZT (cca 20 USD) plackarta/6000 KZT kupejnyj, 2x denně jezdí i tzv. "španělský vlak" Talgo (Tulpar), který zvládne cestu mezi Almatou a Astanou cca za 13 hodin (cena 11000 KZT); 

Turkestán (cca 2100-2900 KZT plackarta, 4100-4400 KZT kupejnyj), délka jízdy cca 17,5-19 h, ideální odjezdy z Almaty 16.19 (směr Aktöbe) a 19.00 (směr Atyrau)

Všechny ceny upřesněny pro rok 2014. Aktuální ceny na všechny vlaky lze nalézt na stránkách kazašských železnic (http://www.railways.kz), kde si lze rovněž i koupit jízdenku (fungují i všechny platební karty pro platby na internetu). 

 

Autobus: Biškek (maršrutky 1000 KZT/300 KGS/cca 8 USD, cena se může pohybovat podle aktuální ceny benzínu), okolo autobusového nádraží stojí i auta, která jsou obvykle o 100-200 KZT dražší a rychlejší. Autobusy do všech směrů země, do Taškentu a na Čolpon Atu.

 

Místní doprava je zajišťována obvykle čínskými autobusy. Zastávky jsou celkem dobře označeny a na většině z nich je i mapa autobusů, které odtud odjíždějí a interval odjezdů. Značná část autobusů jezdí buď po ulici Abaje nebo po druhé hlavní třídě, třídě Tole-Bi. Severojižní tepnu potom tvoří ve východní části centra třída Dostyk (bývalá Lenina), odkud se rovněž jezdí na Medeo Bus č. 6 po třídě Dostyk). Cena 100 KZT, platí se do kasiček, je potřeba mít přesně připravené. Automat hlásí další zastávku. Jestliže autobusy jezdí většinou ve směru východ-západ či sever-jih, potom trolejbusy jsou jenom o něco málo pomalejší, zato však jezdí například z VDNCH (pokud  budete bydlet v okolí) do centra. 

Almaty má i jednu linku metra, která spojuje hlavní nádraží (vchod do metra je cca 200 m nalevo z nádražní budovy) s třídou Abaje přes centrum (Žybek Žoly, nedaleko je Panfilovský park). Žetony (90 KZT) lze koupit na stanici metra nebo v automatech.

Autobusy na Boľšoje Almatinskoe ozero odjíždějí ze zastávky na severním okraji města (sledujte autobusy s nápisem „Orbita“), z Orbity asi 500 m nahoru a doleva na kruhový objezd (roh ulic ul. Navoi a al-Farabí). Jezdí odtud autobus 28 s konečnou zastávkou GES-2. Odtud je to na jezero cca 10 km pěšky. 

Na letiště jezdí tyto autobusové linky: 

79 po trase Letiště – bývalé nádraží Sayahat – metro Rajimbek - Gogola - Furmanova - Bajtursinova - Timirjazeva (VDNCH/Atakent).

86 Letiště - Sajahat - Puškinova ul. - Furmanova - Al-Farabi - Sain (Orbita)

92 Letiště - Sajahat - ul. Želtoksan - ul. Abaje

106 Letiště - Soltustik (bazary) - nádraží Sajran - do Abaje

 

Taxi z letiště do centra cca 1000 KZT, zpět cca 1000-1200 KZT (více, pokud jedete v noci). 

 

Ubytování:

Nejlevnější je zřejmě “kvartirnoe bjuro” na ul. Timirjazeva 67 (zastávka “Atakent” ptejte se také na VDNCH, od zastávky cca 250 m zpět, tel. (+7 727) 74-97-71, otevřeno 9-21 h), zajištění ubytování v soukromí - cca (4000-6000 KZT, tj. 30-40 EUR za jednopokojový byt, 40-60 EUR za dvoupokojový).

Další ubytování nemám ověřena.

hotel Turkestan (tel. 266-41-36), ulice Naqatajeva 49

hotel Dan, Žandosova 1, tel. 273-75-22, vše údajně okolo 20 USD na osobu (rok 2008)

 

Velvyslanectví ČR:

Velvyslanectví bylo přemístěno do Astany (http://www.mzv.cz/astana).

 

Medeo:

Jedním z nejpopulárnějších míst oddechu pro lidi z Almaty je horské středisko Medeo.

Doprava: autobus č. 6 z Abaj prospektisi jede od 8 do 20 cca každou hodinu pod vysokohorský stadión (cena 100 KZT), od konečné jede 1. stupeň (Gondola Medeo) na Šymbulak (celá cesta tam i zpět 3500 KZT. Lanovkou Kombi 2 se lze dostat až po průsmyk ve výšce přes 3000 m. V roce 2011 se zde konaly zimní Asijské olympijské hry a Almaty kandiduje na ZOH 2022, a tak infrastruktura je na solidní úrovni.

 

Další zajímavosti v okolí Almaty

Kaňon Čaryn a údolí Karkara na hranicích s Kyrgyzstánem (cca 200 km od Almaty). dvě nádherná údolí tvořená barevnými skalními útvary, bohužel těžko dostupná veřejnou dopravou).

Přehrada Kapčagaj. chatové osady, možnosti koupání.

Tamgalské petroglyfy. Údajně jedna z nejrozsáhlejších oblastí s petroglyfy, tentokrát ze sakského období.


Astana

Doprava: Do Astany přijíždí 3-4 vlaky denně z Almaty několikrát denně Moskva-Astana, stejně jako spojení s mnohými městy v Kazachstánu. Aktuální ceny, volná místa i nákup jízdenek lze uskutnič na stránce Kazašských železnic (http://www.railways.kz).

Ubytování: Před nádražím obvykle stojí lidé nabízející ubytování, ovšem pouze za poměrně vysoké ceny (nejlevnější okolo 5000 KZT), přímo na nádraží je kvartirnoje bjuro (nádražní hala) a také levný hotel

Zajímavosti:

Muzeum Nursultana Nazarbajeva - bývalý prezidentský palác v centru města, volné prohlídky.

Nové město (asi 3-4 km za centrem města, doprava maršrutkami, autobusy), nové administrativní budovy, dominantou je věž Bajterek, který symbolizuje kazašské tradice. Na nejvyšším dostupném místě (97 metrů, Astana se stala oficiálně hlavním městem v roce 1997) je otisk ruky prezidenta Nazarbajeva, výhled na prezidentský palác, ministerstvo zahraničí, ministerstvo obrany a v dálce budovu KazMunajGazu a další části tohoto obřího rozestavěného komplexu. Vstup na výtah 500 KZT (2014).

Muzeum represí ALŽIR (bývalý koncentrační tábor pro ženy odsouzených politických vězňů). Ve vesnici Malinovka (oficiálně Akmol). Vstup 200 KZT. Doprava je maršrutkou z autobusového nádraží (http://saparzhai.kz) směr Korgaldžyn (cena 350 KZT). Nechte si zastavit u nápisu Akmol, jděte první ulicí doleva (směrem od Astany, je to ještě před oficiální odbočkou do Akmolu, kde je benzínová pumpa). Alternativně lze jet maršrutkou Astana - Akmol, která jede od bazaru v Astaně (shromaždiště maršrutek vedle mešity). 

Výlet do Borovoje letní výletní a oddechové místo, cca 2,5 h vlakem na sever od Astany, několik osobních vlaků i rychlíků denně.

 

Kontakt

Slavomír Horák +420 602 495 454
slavomir.horak [at] post.cz