Solovecké ostrovy - Praktické informace

08.02.2011 16:42

Doprava na místo

Moskva - Archangelsk

Denně odjíždějí asi 3 vlaky mezi Moskvou (Jaroslavské nádraží, "M" Komsomolskaja) a Archangelskem. Doporučuji konzultovat aktuální jízdní řád (www.poezda.net). Jízdné v "plackartě" stála v roce 2003 podle serveru bilet.ru v 500 Rbl.

 

Letecky

V zimě je prakticky jediná šance, a to třikrát týdně letadlem z letitě Archangelsk - Vaskovo. V roce 2002 létala letadla vždy v Po, St a Pá. Jedna cesta stála v lednu 2002 1050 Rbl. Slevy na zpáteční letenky nebyly

Letenky lze koupit na letišti Vaskovo nebo v cestovní kanceláři Inturist na hlavní třídě z nádraží (po levé straně asi 200 m od nádraží). Podle stránky www.solovki.ru jsou v létě letenky velmi často vyprodány, v zimě jsem získal i na ostrovech i v Archangelsku letenku bez problémů (letěli jsme tři na cestě tam v v pěti lidech na cestě zpět).

Letiště Vaskovo: Asi 25 km za městem. Z nádraží autobusem nebo trolejbusem na stanici "Morskoj vokzal" (4 Rbl) a odtud cca 1x za hodinu autobusem č. 14 (10 Rbl).

 

Loď

V letních měsících jezdí lodě z přístavu Kemi (stanice na trati St. Petěrburg - Murmansk, cca 2-6 h)) a 1-2x týdně také z Archangelska (cca 12 h). Bližší informace mi nejsou známy, ale lze je najít na internetu.

Ubytování

Ubytování není prakticky žádný problém - stačí se jenom několikrát zeptat. Vzhledem k mému příjezdu v zimě nebylo na ulicích mnoho lidí, ale na vrátnici kláštera jsem získal kontakt na člověka, který mě ubytoval za 100 Rbl na noc a kdyby trochu méně kouřila pec...

V létě je možné ubytování pod stanem (teoreticky na vyhrazeném místě, prakticky to nikdo moc nedodržuje), v létě kdo z místních lidí může, ten nabízí ubytování.

Internetové stránky

www.solovki.ru, www.solovki.net - na obou internetových stránkách nejdete vyčerpávající (i když ne vždy aktuální) informace ze Soloveckých ostrovů. Historie, geografie, mapy, odkazy.

Dále je možné hledat pomocí ruské vyhledávací služby www.rambler.ru nebo www.mail.ru.

 

Kontakt

Slavomír Horák +420 602 495 454
slavomir.horak [at] post.cz