Omán

Omán patří mezi prozatím málo objevené země Arabského poloostrova ležící ve stínu Spojených arabských emirátů či donedávna Jemenu. Jeho devizou jsou především příjemná města bez pompézních a bombastických památek (jako tomu je v ostatních státech zálivu) a se zachovanou příjemnou atmosférou (nehledě na jakoukoliv modernizaci). Na rozdíl od SAE zde naleznete hory, kaňony, údolí (wádí) s krystalickou vodou, podobně jako u severního souseda zde jsou skvělé (a velmi často úplně prázdné) pláže, pouštní oblasti a hlavně příjemní lidé, ochotní vždy pomoci cizinci, přestože tento již dávno není v centru pozornosti (je jich tu hodně na to, aby si místní již poměrně zvykli a málo na to, aby byli turisté středem pozornosti a snadného výdělku).

Následující stránka Vám přinese stručné informace o této zemi, především, co zajímavého zde vidět a jak se v zemi pohybovat. Omán jsme navštívili s rodinou (děti 6 a 1 rok), přičemž jsme využili bonusové letenky s ČSA do Abu Dhabi a návazné letenky Abu Dhabi - Muscat s Etihadem.

Fotogalerie z Ománu

Horák, Slavomír: Pohádkové hrady – učebnice ománských dějin. Velbloud, roč. 7, č. 1, 2014, y. 2014, s. 30-34.

Zajímavá místa

Historická města

Muscat

Starobylé město Muscat s úzkými uličkami a nádherně zdobenými branami, je jedním z nejkrásnějších měst v Perském zálivu. Městu dominují tři pevnosti, které hrály velkou roli během portugalské okupace města v letech 1580-1650. Pevnost Mutrah stojí na pahorku, zatímco pevnosti Al Jalali a Mirani střeží vstup do města. Všechny opevněné stavby jsou stále využívány policií nebo armádou, proto do nich veřejnost má vstup zakázán, ale je možné alespoň fotografovat.

Mezi další pamětihodnosti patří Mešita Ali, Nová mešita a V Muscatu je také nejhezčí akvárium v Perském zálivu.

Centrální část města se skládá ze tří čtvrtí: Muscat, Mutrah a Ruwi. Muscat, stará přístavní oblast se sídlem sultánova paláce. Dnes je složena převážně z vládních budov. Je zde reprezentační sídlo sultána Qabuse postavené na pobřeží v modré a zlaté barvě (vstup je pochopitelně zakázán, fotografovat je možné. Čtvrť Mutrah je hlavním obchodním a přístavním centrem s rybím trhem, centrálním bazarem, ovocným a zeleninovým trhem, řadou restaurací a přímořskou promenádou. Jsou zde také nejlevnější hotely v Muscatu. Směrem na východ stojí vyhlídková restaurace (poněkud drahá) s krásným výhledem do okolí. Zajímavé výhledy se rovněž naskytnou z trekkingové cesty číslo 38 vedoucí z Mutrahu do parku Riyam (nebo opačně - tato varianta je orientačně lepší). Cesta měří cca 3 km a provází jí výhledy na Mutrah (doporučujeme absolvovat ráno). Ruwi je moderní komerční čtvrť metropole, kde se nachází mj. centrální autobusové nádraží.

Muscat festivalu, celoročně jsou zde potom ukázky řemesel, koncerty západní i ománské hudby, zábavní atrakce.

Letiště je od Mutrahu cca 30 km (při prázdné dálnici jste tam taxíkem cca za 20 min).

Sohar

Západně od Maskatu leží Sohar. Nachází se tu obrovské tržiště plné krejčích, prodavačů ovoce a rybářů. Nad zátokou se tyčí impozantní čtyřpatrová pevnost se šesti věžemi, která je také častým cílem návštěvníků.

Salalah

Salalah je hlavní středisko na jihu země, obklopené kokosovými lesíky a banánovými plantážemi. Krásné přírodní scenérie, horské masivy, písčité pláže a tropické klima, činí ze Salalahu vítané místo odpočinku. Příjemné počasí zde panuje od poloviny června do poloviny září, kdy přichází monzuny a deště, počasí je vlhké a dává vláhu přírodě. V té době se sem stěhují i obyvatelé okolních arabských států, kteří zde přečkávají období nepříjemných veder ve svých rodných zemích. Pro cestovatele to znamená nutnost rezervovat si ubytování a podobné služby předem, pokud možno alespoň půl roku, neboť ubytovací kapacity bývají beznadějně obsazeny.

Ve městě je zajímavé muzeum, kde jsou vystaveny fotografie města Salalah od cestovatele Wilfrida Thesigera pocházející ze 40. a 50. let minulého století, expozice zbraní, místní keramiky, šperků, tradičních oděvů, čínských mincí z 11. a 12. století nebo modely plachetnic. Trh Al-Husn na ulici Ash-Sharooq je ideálním místem k nákupu parfémů, keramiky a kadidla. Na své si přijdou i milovníci stříbra a šperků, k dostání jsou samozřejmě tradiční ománské dýky khandžáry. Je zde také mnoho obchodů nabízejících ománskou chalvu.

Město slouží také jako výchozí bod pro výlety do okolních, archeologicky zajímavých míst. Za návštěvu stojí zříceniny starodávného obchodního přístavu Zafar, dnes zvané Al –Balid, ležící asi 4,5 km od centra města na pobřeží. Tato lokalita je zajímavá tím, že zde byl nalezeny staré čínské mince. Necelých padesát kilometrů západně od Salalah leží Mughsail s populárními plážemi. Nedaleko Mughsailu se nachází Jobova hrobka - místo, které rozhodně stojí za vidění.

Sur

Sur je příjemné rybářské město a obchodní přístav, centrum provincie Šarqíja. Je známý především tradiční stavbou lodí, která tu má své kořeny už od 6. století. V centru je spleť zajímavých a živých uliček s dřevěnými brankami, mešitkami a domky. Zajímavé je rovněž Námořní muzeum a po rekonstrukci bude přístupná rovněž pevnost Bilad Sur. Je také vhodnou základnou pro návštěvu želví rezervace (s vlastním autem je to cca 50 km).

Sinaw

Zajímavé městečko na okraji "Pusté čtvrti", pouštní oblasti mezi severním a jižním Ománem. Zvláště v době sklizně datlí městečko překypuje atmosférou beduínů, datemi. Ženy zde nosí přes obličej charakteristické masky (podobné jako například v některých částech jižního Íránu) a lze zde koupit beduínské šátky (často ovšem Made in India)

Cesta kadidla

V roce 2000 byl na seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsán zbytek oázy Shisr, přístavy Khor Rori a Al-Balid a kadidlovníky rostoucí u Wadi Dawkah. Připomínají dodnes obchod s kadidlem, který by jedním z nejdůležitějších obchodních aktivit starověkého a středověkého světa. Frankincenze byla exportována z Ománu přes moře i poušť až do Říma a Řecka. Tato aromatická pryskyřice se získává z kmene stromu, který se nachází pouze v jižním Ománu. Díky vysokému obsahu přírodních olejů dobře hoří a při spalování velmi příjemně voní.

Přírodní zajímavosti

 

Turtle beach nature reserve

Nedaleko města Sur je rezervace pro pozorování želv (Ras al-Jins [Džins]), kde je možné objednat se na večerní nebo ranní vycházku s pozorováním želv. Je vhodné objednat se předem (zejména na večerní prohlídky) na telefonu centra (96 550606). Za návštěvu zaplatíte 3 RO, pokud nejste ubytováni v komlexu (cena se pohybuje ve výši cca 85 RO za dvoulůžový pokoj a noc). Hlavní sezóna je na podzim (říjen/listopad) a na jaře (duben).

Grand Canyon Ománu

Tento kaňon (Wádí an-Nahr) leží pod nejvyšší horou Ománu Džabal Šams (3048 m) a patří k nejnavštěvovanějším památkám v zemi. Východiskem pro návštěvu je cca 70 km vzdálené město Nizwa, odkud se dá na Grand Canyon vyrazit na jednodenní výlet. Ačkoliv mnohé průvodce tvrdí, že potřebujete 4WD auto (a oficiální materiály tvrdí totéž), lze se dostat na místo i s 2WD autem i nižších tříd (měli jsme auto ekonomické třídy), asfaltka vede cca 25 km údolím Wádí Ghul a na serpentiny nahoru. Náhle asfalt končí a pokračuje prašná cesta cca 6 km až k odbočce na Džabal Shams Resort. Až k resortu vede opět asfaltka (těsně před ní je výhled na kaňon. Začátek stezky je potom další 3 km dále v malé vesničce, kam se lze dostat po prašné cestě, kterou by 2 WD rovněž projelo. Dále se lze projít nad okrajem kaňonu(cca 6 km tam a 6 km zpět). Pod vrcholem jsou dvě ubytovací centra (ubytování od 40 RO), pokud se chcete vydat na pěší túru již brzy ráno. Lze kempovat i mimo tyto resorty, avšak je vhodné mít alespoň spacák, na horách může být v noci chladno).

 

Přehled trekkingových tras v okolí Grand Canyonu a na Džabal Šams

Ďáblova díra (Bait al-Afrit)

Zajímavá přírodní nádrž čisté mořské vody vzniklá propadnutím jeskynních systémů sopjených s mořem. Jedná se o příjemnou zastávku k vykoupání na cestě z Muscatu do Suru (je nutno odbočit z dálnice na odbočku Dibab a pokračovat po staré pobřežní cestě až k ukazateli Hawiyat Najm Park).

Písečná poušť Wahíba

Jedná se přibližně o 120 km dlouhou a 75 km plochu pokrytou písečnými dunami s unikátním ekosystémem. Turisticky je dnes využívána několika pouštními campy, ve kterých je možno provozovat jízdu na velbloudu (obvykle však krátká minutová procházka stojí 2 RO, delší výlety do pouště, které organizují některé a obvykle dražší campy vyjdou cca na 10-20 RO), sanboarding na dunách (většinou zadarmo, snowboard, resp. sandboard je k dispozici), jízdu terénním autem na dunách (obvykle 10 RO za auto za 30 min vyjížďku), návštěvy beduínských sídel (pouze dražší campy) či večerní hudbu (pouze v případě dostatečného množství návštěvníků v danou noc). Lze objednat pouze některé služby, nikoliv spaní (to je možné pod širákem kdekoliv, zvláště v "zimě" počítejte s opravdovým chladem. Do campu Wahíba dojedete normálním autem až pod tábor vede asfaltová cesta, je vhodné zaparkovat cca 200 m pod táborem a s 2 WD autem nejezdit až k bráně. Celý kemp Wahíba nabízí všechny výše uvedené pouštní radovánky.

Nejlevnější a nejdostupnější je ar-Rašíd camp (zavřeno mezi 12-14.30), který účtuje za 1 noc 20 RO/osobu v jednoduché chatce se společným sociální zařízením (lze usmlouvat i "upgrade" do lepší chatky), camp je dostupný 2WD autem z městečka al-Mudayrib a disponuje vynikající kuchyní.

Další trekkingy v Ománu

https://www.trekkingoman.com/ - stránka o základních (většinou půl- a jednodenních) trekkingových trasách v Ománu, odkud jsme čerpali informace a mapy pro naše cesty

https://www.omantourism.gov.om/wps/portal/mot/tourism/oman/home/experiences/activities/trekking - oficiální stránka s popisy základních značených trekových tras, včetně několikadenních.

https://www.omantrekkingguides.com – cestovní kancelář, která se specializuje na trekkingových trasách po celém Ománu. Nemusíte s nimi jezdit, lze se jimi však inspirovat.

V Muscatu se dá rovněž sehnat kniha Oman Trekking, která obsahuje základní popisy a mapy k nejvýznamnějším trasám.

Hrady v Ománu

Horák, Slavomír: Pohádkové hrady – učebnice ománských dějin. Velbloud, roč. 7, č. 1, 2014, y. 2014, s. 30-34.

Samostatnou kapitolu si v Ománu zaslouží místní hrady, obvykle budované jako sídla místních panovníků či na obranu proti mořským nájezdům. Ománská vláda přikládá velký důraz na rekonstrukce těchto hradů do původní (někdy až kulisové podoby). Z tohto důvodu je však řada hradů zavřená (v roce 2012 se to týkalo mj. několika nejvýznamnějších - v Bahle, Nachlu či v al-Hazmu). Na jejich návštěvu si udělejte čas obvykle dopoledne, řada z nich zavírá je otevřena pouze do 14 (denně kromě pátku), významnější jsou otevřené například do 16 nebo i do 18 h (v pátek však pouze dopoledne). Následující průřez patří k tomu nejzajímavějšímu, co lze v oblasti hradní architektury v Ománu navštívit.

Bahla

Základy pevnosti v oáze Bahla pocházejí z 12. – 15. století, hrad sloužil jako jedna z hlavní opor imamátu Omán. Pevnost i město obklopovalo mohutné 12 km dlouhé hradby, z nichž značná část doposud stojí. V únoru 2012 byl hrad v rekonstrukci). Je zapsán na seznam UNESCO. 

Jibreen

[Džibrin]. Pevnost cca 15 km od Bahly (na konci dálnice z Muscatu). Hrad býval od roku 1670 hlavním sídlem vrcholného období dynastie Jaruba'a (přelom 17. a 18. století) a centrem vzdělanosti s proslavenou madrasou a knihovnou. Dnes je možná ještě zajímavější než zavřená Bahlou (otevřeno So-Čt 9-16, Pá 8-11)

Nizwa

Jedna z nejmohutnějších pevností v Ománu s charakteristickou rozsáhlou válcovou věží. Pochází z vrcholného období dynastie Jaruba'a (cca 1660). Otevřeno So-Čt 9-18, Pá 8-11.

Bait al-Radidah

Ve městečku Birkat al-Mawz (vstupní brána na Džabal Achdar). Pevnost patří ke klasickým ukázkám čtyřhranné pevnosti s obrannou věží. Otevřeno Ne-Čt 8.30-14.30 h (o ramadánu pouze do 13.30)

Nachl

Pevnost ze 17. století se skvělou polohou nad pláněmi Batinah a severním okrajem Džabal Achdar. Dnes patří k podobně skvělým hradům jako je Jibreen, rozhodně stojí za návštěvu. Cca 3 km dále do hor jsou teplé prameny s bazénkem na koupání (vhodné pouze pro muže, v pátek bývá plno).Otevřeno So-Čt 9-16, pátek 8-11.

Rustaq

Mohutná pevnost na severní straně Džabal Achdar dominující oáze Rustaq. Původně vybudovaná okolo 1250 Peršany, později přestavěna za dynastie Ja'ruba okolo roku 1650. Hrad byl v roce 2012 uzavřen na rekonstrukci

Al-Hazm

cca 20 km od Rustaqu směrem k pobřeží. Tento majestátní hrad se tyči z rovinaté krajiny a palmových hájů. Je typickou ukázkou ománských obraných hradů. V roce 2012 uzavřen na rekonstrukci.

Al-Mintarib

Hrad stojící v centru stejnojmeného městečka na okraji písečných dun Wahiba. V minulosti strážil místní palmové háje, které jsou dodnes částečným zdrojem obživy pro řadu místních obyvatel.

Al-Mudayrib

Jedna z nejzajímavějších historických vesnic celého Ománu. Vesnice je plná starých rodových opevněných věží, kterým dominuje hrad Chanádžira vybudovaný okolo roku 1800. Některé věže jsou dodnes bežně obydleny, jiné jsou vybudovány na všech kopcích okolo vesnice. Lze doporučit jako tajný tip, pokud pojedete vnitrozemskou trasou ze Suru do Muscatu nebo do pískové pouště Wahiba (vesnice leží hned u hlavní silnice).

Jalal Bani Bu Hassan

Pokud se budete chystat projet vnitrozemím Ománu ze Suru do Muscatu, potom lze doporučit návštěvu této nedávno rekonstruovaného hradu (cca 10 km od městečka Kámil). Pevnost byla vybudována již v 7. století místními šejchy (jedněmi z prvních, kteří přijali islám) a přestavována do současné podoby za dynastie Ja'ruba v polovině 17. století. Hrad je obklopen rozsáhlým opevněným nádvořím (otevřeno So-Čt 9-16, Pá 8-11).

Bilad Sur

Mohutná pevnost, dnes jedna ze čtvrtí v Suru, v současnosti (2012) však uzavřena na rekonstrukci.

Quriyat

Přímořská pevnost chránící místní bývalé obchodní město a palmové háje. Její zvláštností je neobvyklá trojúhelníková obranná věž. Nedaleko městečka Quriyat lze doporučit návštěvu malebné rybářské vesnici Dagmar (označeno na kruhovém objezdu ze strany Quriyatu, nikoliv však ze strany dálnice). Na místní písečné pláži jsou malebně rozesety rybářské lodě.

Barka

Jedna z největších pevností na pobřeží Ománu, severně od Muscatu. Zajímavostí je místní neobvyklá osmihraná věž. Otevřeno Ne-Čt 9-14.30.

 

Praktické informace

 

Víza:

Víza jsou udělována českým i slovenským občanům na hranicích (pozemních, leteckých či námořních přechodech). Cena 5 RO (cca 250 Kč)/10 dní nebo 20 RO (cca 1000 Kč)/měsíc bez ohledu na věk (včetně kojenců), vízum platí 1 měsíc s možností prodloužení. Nejbližší velvyslanectví Ománu je ve Vídni.

Doprava do země:

Do země se lze dopravit nejlépe letecky - ceny letenek začínají obvykle na 9-10 tis. Kč. K levnějším patří obvykle Turkish Airlines (přestup v Istanbulu), Emirates (přestup v Dubaji), nejnověji také Fly Dubai (přes Dubaj), dražší jsou letenky od KLM nebo Lufthansy. Národní letecká společnost Oman Air létá nejblíže do Mnichova. Od zimní sezóny 2016 zavádí přímou linku Praha - Muscat 4x týdně i společnost Smartwings. Cena se pohybuje v rozmezí 9500-10 000 Kč (2016). Z Muscatu bude možná návaznost na linky Oman Air dále do Asie (Colombo, Káthmándu apod.).

Kromě toho existuje i autobusové spojení ze sousedních Spojených Arabských Emirátů (viz stránky Oman National Transport Company). Několikrát denně jezdí autobusová linka Muscat - Dubaj a Muscat - Abu Dhabí. Podobně existují přeshraniční linky z Emirátů do oblasti Qassab.

Měna:

Měnou je ománský riál v bankovkách v hodnotě 1/2, 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 riálů (RO) a 100 baizů (Bz), mince potom v hodnotách 20 a 50 Bz (obvykle se zaokrouhluje na 50 Bz, ve velkých obchodech dostanete zpět i 20 Bz mince.

Kurs je cca 1 RO = 2 EUR (tj. 1 RO = cca 50 Kč). Tento kurz je dlouhodobě stabilní. Směnárny jsou v každém větším městě, obvykle nejlepší kurzy jsou ve velkých nákupních centrech (my máme nejlepší zkušenost s Muscat City Center nedaleko letiště). Horší kurzy jsou obvykle na letišti, nicméně bankomaty jsou rozšířené v každém městě (a samozřejmě na letišti), není problém z nich vybrat.

Náklady na pobyt:

Pokud přijedete na 14 dní, půjčíte si ve dvou auto, budete bydlet v lacinějších hotelích a stravovat se v Cofee shopech, počítejte s náklady cca 20-25 RO na osobu a den, pokud se spokojíte pouze s občasným spaním v hotelích, potom lze snížit náklady na cca 12-15 RO/osobu a den. Náklady na 19 denní cestu dvou dospělých a dvou dětí (1 a 6 let) se vyšplhaly na cca 800 RO, ovšem s výhodou základny u známých v Muscatu, kde jsme přespali 10 nocí.

Ubytování:

Ubytování je možné v každém větším městě, nejlevnější hotely stojí obvykle okolo 20 RO (cca 40 EUR) za dvoulůžkový pokoj. V turistických lokalitách jsou (Džabal Šams, Džabal Achdar, Ras al-Hadd, pouštní kempy) jsou obvykle komfortní hotely či stany (v případě pouště, ovšem za cenu obvykle okolo 40-50 RO/dvoulůžkový pokoj (80-100 EUR). V Muscatu se nejlevnější hotely pohybují okolo 30 RO (60 EUR).

Není ovšem problémem vzít stan a rozložit jej kdekoliv mimo civilizaci (v tomto případě je však nutno zásobit se vodou).

Stravování:

Stravování je jednou z menších položek rozpočtu. V každém městě jsou Indy provozované Cofee shopy, kde se dá najít za 2-3 RO na osobu, včetně nápojů. Restaurace s větším výběrem si obvykle účtují o něco vyšší ceny (například v Quriyatu jsme však platili cca 8 RO za 3 jídla, včetně polévky a všech nápojů. Téměř ve všech Cofee shopech prodávají skvělé džusy z čerstvého ovoce (obvykle za 200-500 Bz, podle velikosti), káva je zde obvykle za 100-150 Bz. Ve všech Cofee shopech lze pořídit i jednoduchou a ne drahou snídani, kterou je možné vylepšit ovocem či zeleninou z bazaru. Ne příliš dobrou zkušenost jsme udělali první den s Cofee shopy u souqu (tržiště) v Muscatu - jídlo bylo přihřívané a dražší než jsme si později zvykli. Výborné jsou obvykle turecké restaurace.

Pokud přijedete v době festivalu v Muscatu (únor), nevynechte místní jídelní kout v Qurum Parku s ukázkami ománské kuchyně. V takto koncentrované podobě jsme už ománskou jednoduchou kuchyni nenašli.

Jídlo lze koupit v samoobsluhách v každém větším městě, či smíšených obchodech jinde. V centru Muscatu (Mutrah) jsou však možnosti omezenější. Výborné jsou místní jogurty (Labnah) za cca 150 Bz, balená voda obvykle stojí 100-150 Bz, některé značky i méně (za balík šesti lahví obvykle zaplatíte 500-700 Bz). Vodu z kohoutku lze obvykle pít ve větších městech, pokud cestujete (jako my) s malými dětmi, lze doporučit nákup balených vod či džusy.

Oblékání:

Je potřeba si uvědomit, že Omán je muslimskou zemí. Z tohoto důvodu je vhodné nosit dlouhé kalhoty či dlouhé sukně. Krátké kalhoty jsou sice vesměs tolerovány, pokud chcete dodržovat místní zvyklosti, je vhodnější se jim vyhnout. Na plážích lze používat plavky (u žen vhodnější jednodílné), u cizinců jsou tolerovány, místní ženy se obvykle koupou v oblečení. Šátek a dlouhý rukáv (u žen) budete potom určitě potřebovat při vstupu do Sultánovy mešity v Muscatu (na místě lze obojí dokoupit, nicméně ceny jsou zbytečně vysoké a šátky ne příliš vkusné, lepší a levnější seženete na trhu).

Doprava:

Půjčení auta. Pokud cestují alespoň dva lidé, je obvykle výhodnější a operativnější půjčení auta, o výhodách auta pro rodinu nemluvě. Autem se dostanete téměř všude, silnice jsou v dokonalém stavu.  Půjčovné na den vyjde cca 12-15 RO (cca 24-30 EUR). Pokud cestujete s dítětem a potřebujete dětskou sedačku, zvažte její nákup na místě (nejlevnější stojí okolo 30-40 RO, zatímco půjčovné na den se pohybuje okolo 5 RO/den). V místních půjčovnách však lze usmlouvat i nižší cenu. Půjčovny aut jsou na letišti a na řadě míst v Muscatu, a to jak mezinárodní, tak i lokální. U těch prvních (a obvykle i u těch druhých) budete potřebovat mezinárodní embossovanou platební kartu a řidičský průkaz (české řidičské průkazy jsou bez problémů uznávány). Ceny jsou obvykle podobné (pokud si auto vyzvednete na letišti a odevzdáváte jej tamtéž, jedná se možná o nejlepší variantu - přepážky jsou obvykle otevřené 24 h denně, 7 dní v týdnu).

Pozor rovněž na tarif půjčení, který může obsahovat omezení kilometrů na den (pokud kombinujete odpočinkové dny a přesuny, potom se obvykle do limitu vejdete, jinak zvažte dražší půjčovné bez limitu kilometrů). Běžně není problém najet za den 100 km jenom po Muscatu, pokud se chcete přemístit z jednoho místa do druhého. Vzdálenost z Muscatu do Nizwy je například 170 km, do Suru jedete okolo 230 km, do Salalahu počítejte cca 1000 km.

Benzín je podle očekávaní velmi levný (typicky 0,12 RO/litr = cca 7 Kč). Benzínových stanic Oman Oilu či Shellu je dostatek ve městech, pokud pojedete přes poušť do Salalahu, je nutno se zásobit nejméně okolo Sinawu, dále jsou benzínové pumpy ve větších vzdálenostech, potom je nutné na každé z nich nabrat nejlépe plnou nádrž.

Obecně je úroveň silnici v Ománu téměř dokonalá. S běžným 2WD autem se nedostanete jen do některých údolí, kde asfaltová cesta neexistuje, avšak do hlavních turistických wádí a pouštních oblastí (Wahíba, Wádí baní-Chálid) se bez problémů dostanete. Přestože na Džabal al-Šams se nedoporučuje jezdit bez 4WD, asfaltová cesta vedla v roce 2012 prakticky až k výchozímu parkovišti (kromě jednoho úseku, který však průjezdný byl (cesta z Nizwy trvá cca 2 h). Pouze na Džabal Achdár se s 2 WD autem dostat nedá, přestože jsou i zde dokonalé asfaltové cesty. Místní si však v tomto hlídají svůj výdělek.

Řízení je na asijské poměry velmi civlizované a řidiči jsou bezproblémoví a přinejmenším srovnatelní se Střední Evropou. Na mnoha místech jsou fotopasti a v případě předstupků Vám bude půjčovnou napočítána odpovídající pokuta. Zácpy jsou prakticky pouze v Muscatu, ale s Prahou se to taky nedá srovnávat. Na ostatních úsecích je většinou slabší provoz.

Autobusy. Po Ománu jezdí i autobusy několika společností, avšak jízdní řády nejsou četné a spojují pouze větší města (typicky se jezdí z Muscatu do Suru, Nizwy, Ibry, Soharu, Sinawu, al-Burayimi a Salalahu. Většina těchto míst má také spojení s Dubají, případně s Abu Dhabí. Pokud se budete chtít dostat na některá turistická místa (horské oblasti, hrady, ale i mořské pobřeží, pozorování želv), počítejte s využitím taxíků.

Jednou z největších společností je například Oman National Transport Company.

Letecká doprava. Národní letecká společnost Oman Air létá na vnitrostátních letech z Muscatu do Qasbahu (poloostrov Musandam) a Salalahu. Zpáteční letenka do Salalahu vyjde obvykle cca na 60-65 RO (120¨-130 EUR), včetně poplatků. Občas jsou vyhlášené akce či je možno zakoupit pobytový balíček zahrnující letenku, transfery a ubytování v hotelu.

Vstupy

Téměř symbolické, pokud se vůbec platí, potom typicky cca 500 Bz (cca 1 EUR) za dospělého, případně 100-200 Bz za dítě nad 6 let.

Telekomunikace

Mobilní spojení i roaming je k dispozici, pro účely domlouvání ubytování, exkurzí nebo i na parkování v centru Muscatu lze zvážit nákup místní karty buď od operátora Nawras nebo Omantelu (předplacená karta stojí obvykle 3-4 RO, s kreditem obvykle 2 RO, ceny hovorů jsou minimální - cca 50-70 Bz/minuta, SMS 20 Bz, internet je obvykle 0,5 Bz/1 kB nebo si lze předplatit - například u Nawrasu bylo možné v roce 2012 si předplatit 50 MB na týden za 500 Bz).

Internetové kavárny jsou potom v každém větším městě, cena je obvykle 0,5-1 RO za hodinu spojení. Pokud máte vlastní Notebook, lze si předplatit tarify na den či několik dní obvykle za 1-3 RO (stačí prostudovat stránky obou operátorů).

 

Odkazy

Omán - země sultánů a starých pevností (2006) - starý cestopis, který nám však ukázal některá zajímavá místa

Cestopis po Ománu z roku 2007 - opět starší (tudíž ceny jsou někde úplně jinde), ale přesto pěkný cestopis

Ománem od severu k jihu - pěkně zpracovaný cestopis z Ománu (2011)

Oman 2010-2011 Travelogue - tento cestopis byl pro nás inspirací kvůli jejich cestování s dětmi podobného věku.